
Розвиваємо мовлення дитини: поради логопедів
Чому малюк мовчить? Скільки слів дитина повинна говорити в рік? Що заважає розвитку мовлення, і як допомогти дитині заговорити? Команда преміум-підгузків Brezzo підготувала для вас статтю з відповідями логопедів!
Норми розвитку мовлення
Кожна дитина розвивається по-своєму, і всі норми розвитку відносні. Але є певні стандарти, на які варто рівнятися:
- 2 місяці: дитина вимовляє звуки, приголосні (г-г).
- 4 місяці: малюк гулить (гу-га).
- 7: лепече, вимовляє повторювані склади (ба-ба-ба).
- 10 місяців: можуть з'явиться прості слова (ма-ма, па-па), які стосуються конкретної людини або предмету.
- 1 рік: дитина вимовляє від 5 до 20-ти слів.
Не варто панікувати, якщо слів замало: сміливо вважайте звуконаслідування на кшталт «ав-ав» і власні слова малюка, які він придумав сам.
Крім того, однорічний малюк здатний розуміти від 20-ти до 110 слів. Чим багатше мова дорослих, тим вище ця цифра.
Причини затримки мовлення
Причин затримки мовленнєвого розвитку може бути багато - від важко протікаючої вагітності і до настрою всередині сім'ї. Крім того, можливі проблеми зі слухом або нервовою системою малюка. При цьому часто буває так, що в одній і тій же родині діти починають говорити в різний час.
Встановити причину мовчання допоможуть психолог, невролог, лор, логопед.
Крім того:
- Відмовтеся від гаджетів і телевізора, навіть фоном. Гаджети гальмують роботу мозку, розвиток мислення. Діти 0-3 років розвиваються в активній взаємодії з дорослими і однолітками. Замість того, щоб ставити зайвий раз мультик, краще візьміть малюка з собою на кухню і запропонуйте покопатися в крупі.
- Не сюсюкайте. Малюки дуже милі, але не сюсюкайте від розчулення і не перекручуйте слова. З дитиною треба говорити правильними словами, адже вона буде чути вашу мову і наслідувати їй.
- Постарайтеся забезпечити маляті спокійний і комфортний сон. У цьому вам допоможуть підгузники Brezzo, які зберігають шкіру малюка сухою до 12 годин.
Розвиваємо мовлення вдома
Не варто сидіти, склавши руки і чекати, поки дитина відразу почне говорити фразами в 5 років, як син сусідки. Помилка багатьох батьків - чекати, що все налагодиться саме собою.
Затримка мовлення може призвести до невміння писати під диктовку, складнощів з переказом і так далі. Це відбувається тому, що дитина вчасно не вивчила звуки і не може їх відрізняти.
Розвивати мовлення малюка можна з самого народження:
- Постійно говоріть з дитиною, співайте, читайте, розповідайте віршики і казки, робіть спеціальні вправи.
- Розвивайте малюка фізично - чим краще розвинений малюк, тим швидше розвивається і його інтелект.
- Грайте в пальчикові ігри - на пальцях є точки, які відповідають за роботу головного мозку і мовних центрів.
- Грайте мімікою - рухи лицьової мускулатури дуже важливі встановленні мови. Попросіть малюка повторювати за вами: нахмурити і підняти бровки, надути і втягнути щічки, заплющити очі, зморщити носик тощо.
- Грайте з мовою - запропонуйте дитині: показати язик, поцокати, як конячка, зробити рухи язиком вправо-вліво, вгору-вниз, облизати губи.
- Грайте в риму і придумуйте її до різних слів. На допомогу вам можуть прийти різні забавлянки.
- Робіть масаж - масажуйте малюку пальці ніг/рук, обличчя, шию, вуха. Існує особливий логопедичний масаж язика - але в даному випадку потрібна консультація логопеда.
- Грайте, використовуючи ляльки, кубики, пірамідки, книги. Бажано відмовитися від іграшок, які дзижчать, говорять, механічних іграшок, з якими не можна більше нічого придумати. Іграшки повинні будити фантазію, мати багато функцій, поєднуватися між собою в грі. Наприклад, вантажівка і набори овочів, фруктів, які вона возить, тварини на фермі тощо.
- Для комфорту під час ігор використовуйте підгузки Brezzo, які вбирають до 445 г рідини і залишають шкіру малюка сухою і чистою.
Якщо заняття вдома не приносять ефект, зверніться до логопеда-дефектолога.
Більшість діток заговорять, як тільки їм трохи допомогти. Іноді батькам варто трохи змінити стиль спілкування з дитиною, а іноді - віддати малюка в дитячий садочок, де він буде спілкуватися з іншими дітками.